Ze statystyk wynika, że w zeszłym roku wykryto ok 50 tyś. przestępstw, polegających na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, dla porównania jeszcze w 2011 r. tych przestępstw było jeszcze ok. 150 tyś. W tej liczbie największy udział mają jednak te przypadki, w których kierowcy spożywali alkohol dzień wcześniej i nieświadomi siadali za kółko. Skutki tego mogą być różne – najpierw zatrzymanie prawa jazdy, później wyrok, a w nim kara pozbawienia wolności lub grzywna, czy też ograniczenie wolności, a na pewno pozbawienie prawa jazdy na pewien okres czasu i minimum 5000zł świadczenia pieniężnego. Rolą adwokata jest zminimalizowanie negatywnych konsekwencji lub takie działanie, które pozwoli tych konsekwencji w dużej mierze uniknąć. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby bezpośrednio po zdarzeniu skorzystać z pomocy doświadczonego obrońcy, aby opracować skuteczną taktykę obrony.

Art. 178a k.k., jazda pod wpływem.

Cytowany przepis opisuje przestępstwo prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym pod pływem alkoholu. Sankcja przewidziana w tym artykule to kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Co istotne, uznając oskarżonego za winnego, Sąd obligatoryjnie – obok kary – orzeka zakaz prowadzenia pojazdu od 3 do 5 lat oraz świadczenie pieniężne w wysokości od 5 tyś zł, do 60 tyś. zł. Jaka jest jednak granica dopuszczalnego stężenia – odpowiedzi szukać należy w Kodeksie wykroczeń i Kodeksie karnym. Wartość poniżej 0,2 ‰ jest zupełnie dozwolona. Stan po użyciu to 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo gdy obecności w wydychanym powietrzu waha się między 0,1 mg, a0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Wówczas będzie to wykroczenie, za które grożą nieco lżejsze, ale nadal poważ e kary. Każda wartość powyżej 0,25 mg lub 0,5 ‰ pociąga za sobą karę za jazdę pod wpływem alkoholu. Adwokat zajmujący się sprawami jazdy po pijanemu zawsze w pierwszej kolejności zapyta o wynik badania trzeźwości – dlatego warto zapamiętać wynik.

Jazda po użyciu

Art. 178a k.k. dotyczy jazdy po alkoholu, a konkretnie jazdy w stanie nietrzeźwości. Co jednak, gdy wartość wynosi więcej, niż 0,2 ‰, a mniej, niż 0,5 ‰? Wówczas sprawca odpowiada jak za jazdę po użyciu alkoholu, a więc jak za wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem karze aresztu lub kare grzywny od 50 zł wzwyż podlega ten, kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu m.in. lądowym. Mimo tego, że wykroczenie kojarzy nam się trochę lepiej niż „przestępstwo” również i w tym przypadku utrata prawa jazdy jest nieunikniona.

Utrata prawa jazdy

O ile kara za jazdę pod wpływem to najczęściej kara ograniczenia wolności, lub kara więzienia w zawieszeniu – największym problemem jest utrata prawa jazdy. Zgodnie z ogólną zasadą to Sąd decyduje czy – i w jakim zakresie – orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym. W przypadku jazdy pod wpływem niestety przepisy przewidują obowiązkową utratę na okres od 3 do 5 lat, a w niektórych przypadkach – nawet dożywotnio. Dla każdego kierowcy taka sytuacja to dramat. Z dnia na dzień stajesz się w najlepszym razie pasażerem, każdy z tych drobnych codziennych obowiązków staje się prawdziwym zadaniem, masz problem z dojazdem do pracy lub nawet ją tracisz.

Czy jest ratunek?

Oczywiście jest, ale najpierw musisz o znać swoje prawa. Najczęstszy scenariusz wygląda w ten sposób, ze po zatrzymaniu następuje przesłuchanie i tutaj funkcjonariusz Policji w ramach szybkiej procedury najpewniej zaproponuje Ci dobrowolne poddanie się karze i telefonicznie ustali z prokuratorem warunki kary za jazdę pod wpływem. Osoba podejrzana jest oczywiście namawiana do skorzystania z tego rozwiązania, a argumentem „za” jest głównie „niski wymiar kary” i zastraszanie, że w razie odmowy prokurator będzie wnosiło dużo wyższy wyrok. Dobrowolne poddanie się karze spowoduje, że zostaniesz w przyspieszonym trybie uznany za winnego i poza karą stracisz prawo jazdy i zapłacisz minimum 5 tyś zł świadczenia pienionego. Co istotne, od takiego wyroku nie przysługuje apelacja – ustawodawca uznał, że skoro chcesz, aby dobrowolnie Cię ukarano, to wiesz na co się piszesz. Adwokat od spraw za jazdę pod wpływem doradzi Ci w jaki sposób starać się o warunkowe zawieszenie postepowania. Warunkowe zawieszenie postępowania jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sprawie. Jeżeli zachodzą przesłanki do zawieszenia postepowania karnego, przed Tobą otwiera się wachlarz zupełnie nowych możliwości. Po pierwsze – w tym przypadku Sąd może, ale już nie musi orzekać utraty prawa jazdy, tak jak w przypadku karania za to przestępstwo. Po drugie – Sąd nie orzeka kary. Nie grozi Ci więc więzienie, czy prace społeczne. Po trzecie – nadal pozostajesz osobą niekaralną, a to bardzo ważne. Twoje dane nie trafiają do Krajowego Rejestru Karnego, więc przez sądy, urzędy i pracodawcę traktowany jesteś jako osoba niekarana, nie figurujesz w żadnym rejestrze karnym.

Jak skorzystać z warunkowego umorzenia postępowania?

Nie ma na to oczywiście jednej metody, a wszystko zależy od szczegółów danej sprawy. Zdecydowanie dużą rolę gra sam stan nietrzeźwości – im niższy, tym większa szansa powodzenia. Oczywiście dochodzi tutaj wiele innych czynników, które składają się na zwycięstwo. Dlatego niezwykle ważnym jest skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata. Rolą Twojego obrońcy jest ostatecznie ustalenie takiej taktyki, która pozwoli Sądowi podjąć dobrą decyzję i umorzyć Twoje postępowanie. Z drugiej strony przecież nie można być specjalistą w każdej dziedzinie i tak delikatne sprawy jak zarzuty o jazdę pod wpływem lepiej powierzyć specjaliście. Przede wszystkim jednak, adwokat zna Twoje prawa i obowiązki.

1 Komentarze
  • Posted by Aleksander Bosaskowski Czerwiec 08, 2020 at 3:52 pm

    Dziekuje za wyjasnienie procesu postepowania w sprawach zw z art.178 KK. Prowadze Prawnicza Grupe KLR, ktorej klientami sa glownie ob. Ukrainy. Bede wdzieczny za kontakt w sprawie obrony i monimalizacji szkody za jazde pod wplywem

    Reply

Leave a reply