Kara mieszana

Kara mieszana

Polski Kodeks karny za kilka rozwiązań służących złagodzeniu kary. Mowa tu o instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary, czy też zastosowaniu prac społecznych lub grzywny w miejsce pozbawienia wolności. Rzadko jednak słyszy się o innych rozwiązaniach, które pozwalają na zastosowanie kary łagodniejszej. Jednym z takich właśnie rozwiązań jest kara mieszana. Tym sposobem ustawodawca stworzył tylną furtkę dla orzeczenia łagodniejszej kary w sytuacji, gdy kara bezwzględnego pozbawiania wolności jest karą zuopełnie realną. Na marginesie wskazać należy, że jest to nadal rozwiązanie bardzo rzadko stosowane. W roku 2015 orzeczono karę mieszaną w 370 przypadkach w całej Polsce, w roku 2016 w 3544 przypadkach, w 2017 r. w 3424 przypadkach, a w 2018 r. – w 3212 przypadkach.

Czym jest kara mieszana?

Kara mieszana polega na orzeczeniu łącznie krótkotrwałej kary pozbawiania wolności oraz ograniczenia wolności, czyli tzw. prac społecznych. Co istotne kara mieszana to w świetle prawa jedna kara mimo tego, że sąd orzeka oczywiście dwie kary. Są to kary sekwencyjne, oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonywana jest kara pozbawienia wolności, a następnie prace społeczne. Kary te nie podlegają łączeniu, przez co nie dojdzie do sytuacji, w której sąd łącząc te kary orzeknie jedną, surowszą karę więzienia. Trzeba jednak pamiętać, że kara pozbawienia wolności nie może ulec zawieszeniu. Można ją za to wykonywać w systemie dozoru elektronicznego.

Wymiar

Wysokość kary więzienia zależna jest od zagrożenia ustawowego dla danego czynu. Gdy górna granica zagrożenia wynosi mniej niż 10 lat – wówczas sąd może orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze do 3 miesięcy. Gdy jednak górna granica wynosi 10 lat i więcej – sąd może zastosować karę do 6 miesięcy. W każdym jednak wypadku sąd orzeka o karze ograniczenia wolności obok kary więzienia, zaś jej wymiar wynosi od miesiąca do 2 lat.

Adwokat Mikołaj Jarosiński, adwokat rozwodowy, prawnik, adwokat Tychy, adwokat Mikołów,

adwokat Śląsk, adwokat sprawy karne, kara mieszana, 37b k.k., podział majątku wspólnego, alimenty, prawo transportowe, spedycja, praw budowlane.

Leave a reply