Przeszukanie

Przeszukanie

Przeszukanie

Przeszukanie mieszkania przez Policję jest czynnością mało przyjemną. Słyszymy o przesłuchaniach w telewizji, oglądamy przeszukania w filmach, część z nas niestety doświadczy tego sama. Niniejszy wpis ma przybliżyć zasady dotyczące samego przeszukania, jak i zasad jego przeprowadzania.

Przeszukanie bez nakazu

Większość z nas zapytana o to, czy można przeprowadzić przeszukanie bez nakazu odpowie przecząco. Intuicyjnie wydaje nam się, że czynność tak dalece ingerująca w prywatność musi wynikać z nakazu jakiegoś organu, że Policja nie może ot tak przeprowadzić przeszukania. Sam się z tym zgadzam, ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy istnieje nagła konieczność przeszukania pomieszczeń, zaś oczekiwanie na wydanie nakazu przez prokuratora mogłaby to przeszukanie udaremnić. Wówczas funkcjonariusz może przystąpić do przeszukania od razu. Jedynym warunkiem jest, by to przeszukanie wynikało z przypadku niecierpiącego zwłoki. Czym jest owy przypadek? Trudno jednoznacznie sprecyzować. Przypadek niecierpiący zwłoki jest bowiem dosyć szerokim pojęciem.

Zatwierdzenie przeszukania

Gdy funkcjonariusze dokonają już przeszukania bez nakazu konieczne będzie zatwierdzenie tego przeszukania przez prokuratora. W tym celu prokurator lub sąd wyda stosowne postanowienie. Postanowienie to należy przesłać do osoby, której dotyczy w terminie 7 dni. Niezwykle rzadko zdarza się jednak, by przeszukania nie zatwierdzono.

Kto może dokonać przeszukania?

Przeszukania może dokonać nie tylko funkcjonariusz Policji, ale także inne uprawnione do tego służby, przykładowo Centralne Biuro Śledcze Policji, Straż Graniczna, Straż Celno-Skarbowa. Co istotne, przy przeszukaniu bez nakazu nie możemy odmówić funkcjonariuszom wstępu do pomieszczeń. To może bowiem zostać potraktowane jako utrudnianie wykonywania czynności przez funkcjonariuszy, a w dalszej perspektywie także utrudnianie postępowania, co stanowi przestępstwo opisane w art. 239 Kodeksu Karnego.

Adwokat Mikołaj Jarosiński, adwokat rozwodowy, prawnik, adwokat Tychy, adwokat Mikołów,
adwokat Śląsk, adwokat sprawy karne, podział majątku wspólnego, alimenty, prawo transportowe, spedycja, praw budowlane.

Leave a reply