Zabezpieczenie umowy z kontrahentem lub klientem?

Umowy cywilnoprawne są elementem każdego dnia. Przecież umowę zawieramy nawet kupując bułki w sklepie, choć oczywiście nie spisujemy jej na kartce papieru. W przypadku umów bardziej skomplikowanych, lub takich, które mają dla nas duże znaczenie na ogół sama umowa może nie dać nam stuprocentowej pewności jej wykonania. Wówczas w rachubę wchodzą rożne sposoby zabezpieczenia wykonania tej umowy. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie zatem takim mechanizmom, które zdopingują naszego kontrahenta do wywiązania się z umowy.

Kara umowna

Pojęcie znane nawet nieprofesjonalnym uczestnikom obrotu prawnego. Kto bowiem nie podpisywał umowy na abonament telefoniczny, czy też kablówkę? Tak, w takich umowach znajdziemy zabezpieczenie w formie kary umownej. Karna umowna to nic innego jak kara za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Należy pamiętać, że niedozwolonym jest zabezpieczenie umowy o charakterze pieniężnym. Innymi słowy nie możemy zabezpieczyć umowy pożyczki karą umowną. Karą za niezwrócenie pożyczki są bowiem odsetki. W przypadku, gdy kara umowna jest rażąco wysoka, sąd może zmienić jej wysokość w postępowaniu. Co jednak, gdy kara umowna nie pokryła w pełni szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania? Strona może dochodzić dalszego odszkodowania w braku innych postanowień umownych.

Zastaw rejestrowy

Wielu przedsiębiorców korzysta z tego pomysłu na zabezpieczenie umowy. Zastaw rejestrowy jest odmianą zastawu zwykłego. Instytucję zastawu rejestrowego można porównać do hipoteki z tym, że hipotekę ustanawiamy na nieruchomości, a zastaw na rzeczach ruchomych, papierach wartościowych itp. Zaspokojenie zastawnika następuje albo przez przejęcie albo sprzedaż przedmiotu zastawy. Trzeba podkreślić, że zdecydowaną zaletą jest pierwszeństwo zastawnika w zaspokajaniu długów przed innymi wierzycielkami. Zastaw należy zarejestrować we właściwym sądzie rejonowym.

Hipoteka

Jak pisałem powyżej, hipoteka dotyczy nieruchomości. Wpis dotyczący hipoteki uwidaczniany jest w księdze wieczystej, zatem informacja ta jest jawna dla każdego zainteresowanego. Hipoteka to dosyć bezpieczny sposób na zabezpieczenie umowy. W przypadku braku spłaty zobowiązania następuje egzekucja z nieruchomość objętej hipoteką. Zdecydowaną zaletą dla hipoteki jest możliwość uzyskania zaspokojenia długu przed innymi wierzycielami.

Weksel

Często spotykanym sposobem na zabezpieczenie umowy jest weksel. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje weksli – weksel własny i weksel trasowany. Weksel własny stanowi zobowiązanie tego, kto weksel wystawił. Weksel trasowany to weksel, w którym wystawca wskazuje inną osobę jako odpowiedzialnego za spłatę długu. Dla skutecznego przyjęcia długo konieczne jest akcept weksla.

Poręczenie

Poręczenie to nic innego jak przyjęcie odpowiedzialności za cudzy dług. W ten sposób osoba trzecia zobowiązuje się do wykonania zobowiązania strony umowy w przypadku jej niewykonania. Umowa powinna wskazywać poręczyciela oraz dług, który zabezpieczyć.

Adwokat Mikołaj Jarosiński, adwokat rozwodowy, prawnik, adwokat Tychy, adwokat Śląsk, adwokat sprawy karne, podział majątku wspólnego, alimenty, prawo transportowe, spedycja, praw budowlane.

Leave a reply