alimenty ciaza

Alimenty w trakcie ciąży

P

odstawowym obowiązkiem rodziców wobec dziecka są alimenty. Dotyczy to także okresu przed jego narodzinami. Kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi, że ojciec dziecka ma obowiązek świadczenia na rzecz matki dziecka. Dzisiejszy wpis dotyczył będzie obowiązków ojca dziecka wobec jego matki w okresie ciąży i porodu.

Zachęcam także do zapoznania się z innymi tematami z zakresu prawa rodzinnego i rozwodowego:

Alimenty, a nienarodzone dziecko.

Zgodnie z art. 142 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ojciec niebędący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Mowa tutaj o dwóch żądaniach – pokryciu wydatków związanych z ciążą i porodem oraz pokryciu kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że przepis mówi o pokryciu wydatków, chodzi zatem o pełną kwotę, a nie kwotę częściową. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do zachowania stabilizacji finansowej przyszłej mamy. Do słuszności tego rozwiązania nie trzeba chyba nikogo przekonywać – uwaga matki w tym ważnym okresie powinna koncentrować się wyłącznie na dziecku.

Przed narodzinami dziecka nie można powiedzieć w 100% ojcostwa. Jak zatem przyszła mama może starać się o alimenty? Przepis mówi o uprawdopodobnieniu, że dziecko pochodzi od danego mężczyzny. Chodzi o uprawdopodobnienie, a nie udowodnienie. Dokonać tego można za pomocą różnych dowodów – przykładowo z dokumentów, a nawet świadków. Z reguły będzie chodziło o wykazanie, że między matką i domniemanym ojcem doszło do kontaktu fizycznego między 180, a 300 dniem przed planowanym porodem.

Charakter alimentacyjny

Roszczenie matki o pokrycie wydatków związanych z ciążą i urodzeniem to zdecydowanie alimenty, służą przecież ostatecznie interesowi dziecka, w szczególności jego utrzymaniu. Jako, że nienarodzone dziecko nie może być stroną postępowania, roszczenie dochodzone sią przez jego matkę. Sąd będzie musiał zbadać sytuację majątkową stron, aby ustalić wysokość świadczenia. Kryteriami, jakie wpłyną na alimenty będą usprawiedliwione potrzeby matki dziecka oraz możliwości zarobkowe ojca dziecka. Według Sądu Najwyższego, zakres obowiązku ojca nie zależy od zarobków matki przed porodem. Dodać należy, że matka może odchodzić także szczególnych strat majątkowych, jak np. różnicy w zarobkach między okresami przed porodem i po porodzie.

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania, należy to rozumieć dosłownie. Kosztami utrzymania będą zatem koszty zaspokojenia potrzeb bytowych, i tylko takich. W tym pojęciu nie mieszczą się inne potrzeby, jak np. wypoczynek, kultura itp. W grę wchodzi także przedłużenie tego obowiązku, które dalszą ochronę praw dziecka. Zabezpieczenie utrzymania matce ma na celu zapewnienie dziecku niezbędnej opieki w sytuacji szczególnej.

Na koniec dodać należy, że w przypadku skutecznego dowiedzenia, że zobowiązany nie jest ojcem dziecka – alimenty będą podlegały zwrotowi.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat Twojej indywidualnej sprawy – skontaktuj się.

Adwokat Mikołaj Jarosiński, adwokat rozwodowy, prawnik, adwokat Tychy, adwokat sprawy karne, podział majątku wspólnego, alimenty.

Leave a reply