spadek

Zmiana stwierdzenia nabycia spadku jest trybem, który pozwala właściwemu spadkobiercy uzyskać spadek. Dotyczy to więc takich sytuacji, gdy do spadku została powołana niewłaściwa osoba, ale również takich, gdy udział w spadku jest inny, niż powinien. Poniżej przedstawiam najistotniejsze aspekty postępowania, którego przedmiotem jest zmiana stwierdzenia nabycia spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku

W postępowaniu spadkowym sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W takim postanowieniu sąd określa kto, po kim i w jakiej części dziedziczy. Innymi słowy dochodzi do określenia spadkobiercy i części schedy spadkowej, jaką odziedziczył. W obrocie prawny obok postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku funkcjonuje także notarialne poświadczenie dziedziczenia, które powoduje te same skutki.

Zmiana stwierdzenia nabycia spadku

Prawomocne orzeczenie o stwierdzeniu nabycia spadku wiąże sądy i inne organy państwowe. Jest to ostateczny dokument, który potwierdza dziedziczenie. Istnieją jednak sytuacje, w których z jakichś przyczyn postanowienie nie odpowiada faktycznej sytuacji. Innymi słowy dziedziczy ktoś, kto nie powinien lub ma inny udział w schedzie spadkowej, niż powinien. Wówczas z pomocą przychodzi art. 679 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem istnieje możliwość przeprowadzenia postępowania, w którym można dowodzić, że osoba która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku nie jest spadkobiercą lub że jej udział spadku jet inny. Jest to więc odrębne postępowanie, które pozwala doprowadzić kwestię dziedziczenia do porządku.

Kto może wnieść o uchylenie lub zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku?

Przede wszystkim wniosek może złożyć każda osoba zainteresowana. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Osoba zainteresowana to np. spadkobierca, wierzyciel zmarłego zapisobiorca itp. Należy także pamiętać, że dla osoby uczestniczącej w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku istnieją pewne ograniczenia. Otóż taki uczestnik musi powołać się na okoliczność, której nie mógł ujawnić w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Co więcej, musi to uczynić w ciągu roku od dnia, w który uzyskał możliwość powołania nowej okoliczności.

Skutki

Skutkiem takiego postępowania jest stwierdzenie, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba, niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Następstwem tego jest wskazanie prawidłowego spadkobiercy lub jego udziału.

Leave a reply