JAZDA PO ALKOHOLU

Wyrok Nakazowy

Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony sytuacjom, w których jazda po alkoholu kończy się wydaniem wyroku nakazowego. Wielu moich klientów przychodzi z takim właśnie wyrokiem sądząc, że sprawa została już osądzona bez ich udziału. Perspektywa wydania wyroku bez przeprowadzenie postępowania jest z reguły niemiłym zaskoczeniem. Wyrok nakazowy jest wtyrazem uproszczenia postępowania, a jego zaakceptowanie jest zupełnie dobrowolne

O samym przestępstwie, jakim jest jazda po alkoholu, czyli przestępstwie z art. 178a kk możesz przeczytać w kilku innych moich wpisach:

Warunki wydania wyroku nakazowego

Najpierw odrobina teorii. Wyrok nakazowy można wydać w sprawach, w których prowadzono dochodzenie i tylko za takie przestępstwa, za które można orzec karę ograniczenia wolności (prac społecznych) lub grzywny. Oczywiście wyrok nakazowy wydawany jest wtedym, gdy wina i sprawstwo nie budzi wątpliwości. Innymi słowy sąd uznaje, że sprawa jest na tyle oczywista, że nie wymaga przeprowadzania rozprawy. JAzda po alkoholu kwalifikuje się do tego tryby – zarówno w formie wykroczenia (jazda po spożyciu alkoholu), jak i w formie przestępstwa (jazda w stanie nietrzeźwości).

Tylko propozycja

Po otrzymaniu pocztą wyroku nakazowego nie należy panikować. Rozmawiając z klientami o wyroku nakazowym staram się im to przedstawić, jako propozycję sądu. Sąd w wyroku nakazowym proponuje wyrok na określonych warunkach. Jeżeli oskarżony zaakceptuje wyrok, uprawomocni się on po 7 dniach od doręczenia. Co jednak, gdy nie zgadzamy się z takim wyrokiem? Sprawa jest prosta – wystarczy złożyć sprzeciw. Sprzeciw od wyroku nakazowego można złożyć w minimalnej formie – składając pismo, w którym składamy oświadczenie o złożeniu sprzeciwu. Skutkuje to tym, że wyrok nakazowy upada. Oznacza to, że nie ma żadnych skutków, a sąd przeprowadzi normalne postepowanie sądowe, które zakończy się określonym orzeczeniem.

Skutki uprawomocnienia

Jeżeli nie złożymy sprzeciwu – wyrok jest prawomocny. Oznacza to, że nie służą od niego żadne środki zaskarżenia. Jeżeli nie złożono sprzeciwu z przyczyn niezależnych, np. z powodu choroby, albo innej nadzwyczajnej sytuacji – należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu. To jednak jest zagadnienie na inny temat. Jeśli chodzi o jazdę po alkoholu, wyrok nakazowy zawsze przewidywał będzie minimum 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tego typu sprawach – po dokładnej analizie stanu faktycznego – na ogół składany jest sprzeciw, ponieważ celem jest uzyskanie warunkowego umorzenia. Więcej o warunkowym umorzeniu przeczytasz tutaj.

Adwokat Tychy prawnik Katowice Pszczyna Mikołów rozwód podział majaku sprawy karne alkohol prawo jazdy

Leave a reply