zarządzenie wykonania zawieszonej kary

Zarządzenie wykonania zawieszonej kary

Postępowanie kare może zakończyć się na kilka różnych sposób. Jednym z nich jest wartunkowe umorzenie postępowania. W przypadku jednak, gdy sąd uznaje oskarżonego za winnego popełnienia czynu zazwyczaj następuje orzeczenie kary, ewentualnie środków karnych i innych środków. Gdy sąd orzeka karę pozbawienia wolności ma możliwość jej warunkowego zawieszenia. Tę instytucję potocznie nazywamy zawiasami. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie sytuacji, gdy sąd będzie rozważał zarządzenie wykonania zawieszonej kary, czyli odwieszenie zawiasów.

Na moim blogu znajdziesz więcej wpisów poświęconych prawu karnemu, to niektóre z tematów, które mogą być interesujące:

Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie podkreślić trzeba, że warunkowe zawieszenie wykonania kary to wyraz zaufania dla oskarżonego. Sąd doszedł bowiem do wniosku, że ze względu na okoliczności przestępstwa musi orzec karę pozbawienia wolności, że z uwagi na warunki osobiste oskarżonego da mu szansę. Nie oznacza to jednak, że skazany uniknął kary – kara została określona, lecz jedynie jej wykonanie uległo zawieszeniu na określony czas. Ten określony czas to tzw. czas próby; wynosi on od 1 roku do 3 lat. W tym okresie skazany musi przestrzegać prawa i porządku publicznego, innymi słowy – trzymać się z dala od kłopotów.

Kiedy sąd odwiesi zawiasy?

Zarządzenie wykonania zawieszonej kary może nastąpić z dwóch przyczyn. Pierwszy katalog to sytuacje, gdy sąd musi zarządzić wykonanie zawieszonej kary i należą do tej kategorii dwa przypadki:


  • Pierwszy z nich to popełnienie przez skazanego w okresie próby podobnego przestępstwa umyślnego, za które orzeczono karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia. Chodzi więc o tzw. bezwzględną karę pozbawienia wolności. Jest to sytuacja raczej intuicyjna – jeśli sąd daje szansę, a skazany popełnia ponownie przestępstwo może to spowodować zarządzenie wykonania zawieszonej kary.

  • Druga sytuacja to taka, gdy skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą

Druga kategoria przypadków to sytuacje, w których sąd może, ale nie musi sięgać po zarządzenie wykonania zawieszonej kary. Innymi słowy to od decyzji sędziego zależy jak oceni postępowanie skazanego. Sądowi zatem zostawia się ostatnie zdanie w kwestii odwieszenia zawieszonej kary.
Do tej kategorii należą sytuacje, gdy:


  • skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku,.

  • po wydaniu wyroku, lecz przed jego uprawomocnieniem się, skazany rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.

Co po pokresie próby?

Mimo tego, że okres próby kończy się, skazany nadal musi przestrzegać porządku prawnego. Dzieje się tak dlatego, że pomimo upływu okresu próby przez dalsze 6 miesięcy może nastąpić zarządzenie wykonania zawieszonej kary. Jest to rozwiązanie nieintuicyjne, gdyż po okresie próby obowiązki nałożone na skazanego nie powinny już obowiązywać. Niemniej jednak ustawodawca zachował dla sądów dodatkowy, 6-miesięczny termin na zaradzenie wykonania kary.

Adwokat Tychy prawnik Katowice Pszczyna Mikołów rozwód online podział majaku sprawy karne alkohol prawo jazdy

Leave a reply